Możliwości poprawy funkcjonowania urządzeń chłodniczych dla przemysłu

Tegoroczne fale upałów mają negatywny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale także na nasze portfele. Okazuje się, że doświadczane przez nas bardzo wysokie temperatury stanowią problem także dla urządzeń chłodniczych, negatywnie wpływając na ich działanie. Dodatkowo stosowanie w okresie letnim tego typu systemów jest jednym z największych źródeł zużycia prądu w przedsiębiorstwach.

Sprawność urządzeń służących do produkcji chłodu zależy od temperatury powietrza zewnętrznego. Wraz ze wzrostem temperatury, która coraz częściej przekracza 30℃, w celu utrzymania produkcji chłodu wymagane jest znacznie większe zużycie energii elektrycznej. Istnieją jednak metody poprawy efektywności urządzeń chłodniczych. Jedną z nich, analizowaną przez naszą firmę, są SCA – Systemy Chłodzenia Adiabatycznego.

Zasada działania rozwiązania opiera się na parowaniu wody, która schładza tym samym powietrze docierające do urządzenia. W jednej z analizowanych przez naszą firmę realizacji SCA zmniejszało temperaturę o 6℃, gdy temperatura otoczenia wynosiła 30℃, natomiast powyżej była to zmiana o 7℃. Sumaryczna moc chłodnicza wynosiła 660 kW. Po modernizacji miesięczna oszczędność energii wynosiła blisko 15 MWh, co przełożyło się na czas zwrotu inwestycji wynoszący 2 miesiące.

Systemy SCA są atrakcyjne również dzięki możliwości pozyskania z ich pomocą białych certyfikatów. W przypadku zainteresowania poprawą wydajności urządzeń chłodniczych zachęcamy do kontaktu.

Nowszy

Czy ESG przekłada się na zysk firmy?

Starszy

Powstało Centrum Zarządzania Śladem Węglowym